Viete sa správne starať o drevený nábytok?

Masívne drevo a drevený nábytok je vždy dobrou investíciou. Takýto nábytok sa nevymieňa, naopak, často sa dedí. Vydrží stovky rokov a stále nestráca štýl, charizmu a vďaka nadčasovosti neprestane byť moderným. Avšak to všetko platí len v prípade, že sa oň správne staráte. Nie každý to však vie.

Vhodné podmienky

Drevo je krásne a trvácne vtedy, ak má adekvátne podmienky. Netreba zabúdať, že drevo aj po opracovaní ostáva živým materiálom a teda pre život potrebuje adekvátnu vlhkosť, ktorá je od 40  do 60% a ideálna teplota pre drevo je okolo 20 – 21 stupňov Celzia. V lete samozrejme vydrží aj viac, ale žiadne drevo nepoteší priamy pobyt na slnku.

Stály lesk

Na to, aby bolo prírodné drevo pekné, lesklé a nevysychalo, je potrebné ho pravidelne ošetrovať rozjasňujúcimi prípravkami. Tak isto aj v prípade, že sa drevo znečistí, je vhodné ho čo najrýchlejšie očistiť prípravkom, ktorý čistí hĺbkovo, ale drevo nepoškodí. Takýmto prípravkom je BioExpert – rozjasňovač dreva. Založený na prírodnej báze, účinný na čistenie a škvrny, pričom drevo zanecháva krásne naleštené. Navyše neuvoľňuje do ovzdušia škodlivé výpary.

Pozor na poškodenie čistením

Na drevo sa nikdy nepoužívajú abrazívne čistiace prostriedky, ktoré by naručili jeho povrch a tým pádom nábytok nielen poškodili, ale vytvorili aj priestor na prenikanie plesní a vody do vnútra dreva. Ani mokrá handrička nie je vhodná na umývanie dreva. Pretože tým jednorazovo zvyšujete vlhkosť, čo môže znamenať, že drevo ju nasaje a začne meniť svoj objem. Štandardný drevený nábytok si s vodou nerozumie. Výnimkou sú len drevený nábytky špeciálne určené do kúpeľní a vlhkého prostredia. Na čistenie dreva používajte len prostriedky na drevo.

Používajte vhodný olej na drevo

Ak sa nebudete o drevo starať, veľmi rýchlo hrozí jeho popraskanie. Preto nikdy nezabudnite na pravidelné olejovanie. Ideálne olejom, ktorý prenikne hlboko do dreva. Vďaka tomu neostane len na povrchu, ale zabráni sa vzniku hlbokých prasklín. Tak isto olej chráni aj pred suchom, vodou, prípadne plesňami, ktoré by mohli vznikať v dreve. Presne takúto ochranu  poskytuje BioExpert® BIO Olej na drevo a navyše vytvára dokonalý ochranný povlak, ktorý zachováva a zdôrazňuje prirodzenú krásu dreva.

Ako odstrániť škrabanec?

Často sa im nedá počas životnosti vyhnúť. Vhodné je v takomto prípade nič nebrúsiť, ale poslúži dužina z orecha vlašského, alebo para orecha. Pár ráz ním prejdete po nábytku a potom už len preleštíte napríklad olejom na drevo BioExpert.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X
preloader